Reklam

Adobe Flash Player Mac için

 • Ücretsiz
 • Türkçe dilinde
 • V 32.0.0.344
 • 3.3
 • (1606)
 • Güvenlik Durumu

Softonic incelemesi

Önemli not: 2021 itibariyle bu yazılımın üretimi durdurulmuştur.

İndirme düğmesi, Adobe Flash Player EOL Genel Bilgi Sayfasına yönlendirilecektir.

Adobe Flash Player, Shockwave Flash Dosyalarını veya SWF'yi oynatmak için ücretsiz bir yazılım programıdır. Bu formatla, video, reklamlar, çevrimiçi uygulamalar ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli içerikleri oynatabilirsiniz. Flash, esasen ActionScript dilinde yazılmış programları çalıştırabilen bir multi-medya oynatıcıdır. Çoğu web tarayıcısı, yerleşik bir Flash Player ile birlikte gelir ve ayrıca bir eklenti olarak da mevcuttur. Ancak bu yazılım 2021 itibariyle kullanımdan kaldırılmıştır ve onun için yapılan içerikler artık engellenecektir.

Adobe neden Flash'ı kapatıyor?

12 Ocak 2021'den itibaren Adobe artık Adobe Flash Player'ı desteklemeyecektir. Bu, yazılımla ilgili çeşitli güvenlik, gizlilik ve kullanılabilirlik sorunlarından kaynaklanmaktadır. Ek olarak, yıllar içinde daha iyi alternatifler ortaya çıktı. Böylece, Flash içeriği artık engellenecek ve erişilemez. Tarayıcılar da bu aracı aşamalı olarak kaldıracak.

Adobe artık güncelleme vermeyecek ve cihazlarının kendi güvenliğini sağlamak için kullanıcılardan sürekli olarak onu kaldırmalarını isteyecektir. Neyse ki HTML5 , WebGL ve WebAssembly gibi kullanabileceğiniz daha kararlı programlar var. Aşağıda listelenen özellikler, bu araç ve alternatifleri arasındaki karşılaştırma referansınız içindir.

Adobe Flash Player esas olarak ne için kullanılır?

Adobe Flash Player , programların içeriklerini oynatmak için ActionScript dilinde çalışmasına izin vermek için çoğu tarayıcıya katıştırılmış bir SWF oynatıcıdır. İçerik video, afişler, uygulamalar veya programlama dilini kullanan diğer programlar olabilir. Bu içerik Adobe Animate CC, Adobe Flash Builder ve ActionScript kullanılarak diğer araçlarda düzenlenebilir ve oluşturulabilir. Adobe Flash Player ayrıca XML, JSON ve AMF gibi web formatlarını da destekler. MP3, FLV, PNG ve JPEG gibi multimedya formatları da Flash player kullanılarak oynatılabilir.

Adobe, Flash Player ile doğal olarak uyumlu olan FLV dosyaları biçiminde kendi video formatını geliştirir. Flash oynatıcı ayrıca bir dizi video akış platformuna entegre edilmiştir ve Youtube, Hulu, Yahoo! Video, BBC Çevrimiçi ve daha fazlası.

Adobe Flash Player neyle uyumludur?

Geniş anlamda, Adobe Flash Player, Flash'ın etkin olduğu herhangi bir web sitesiyle uyumlu olacaktır ve birçoğu bu eklentiyi banner reklamlarını ve videolarını görüntülemek için kullanır. Daha spesifik olarak, Flash Player Windows, macOS ve Linux ile uyumludur. Windows'ta Microsoft Internet Explorer, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Google Chrome ve Opera dahil olmak üzere çoğu tarayıcının en son sürümüyle çalışır. Mac'te yalnızca Firefox, Google Chrome ve Opera ile çalışır. Linux'ta, Google Chrome ve Firefox'a daha da daralır.

Adobe Flash Player kullanmanın temel avantajları nelerdir?

Flash oynatıcı, çoğu tarayıcının zaten yerleşik bir eklentisine sahip olduğu web genelinde yaygın olarak bulunur. Bu nedenle, birisi bir Flash video oynatmak istediğinde, program zaten web tarayıcısına yüklenmiş olabilir. Flash'ta içerik oluşturmak ve görüntülemek, daha az bant genişliği kullanımı ve tarayıcıya iyi entegre edilmiş programlar sağlar. Oynatıcı, ses, video ve etkileşimli programları da destekleyerek oyunlar, etkileşimli afişler, testler, videolar ve benzeri medya için ideal hale getirir. Animasyonlu reklamlar ve videolar için de Flash Player varsayılan seçenektir ve bir web sitesinin veya blogun arayüzüne kolayca yerleştirilebilir.

Büyük, aktif bir geliştirici topluluğu, Flash oynatıcıdaki hataları ayıklamak için çalışır ve programın sık sık güncellenmesini ve sürekli olarak ince ayar yapılmasını sağlar. İşlevselliğini sürekli olarak yeniden keşfeder. Program ücretsizdir ve kolayca kullanılabilir, bu nedenle herhangi bir sorun olması durumunda teknik çözümler hızlı ve kolaydır. Düşük bant genişliği kullanımı, Flash oynatıcı kullanan web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini ve daha ağır programlar durduğunda bile içerik görüntülemesini sağlar.

Mac'te Adobe Flash Player'ın dezavantajları nelerdir?

Flash Player çoğunlukla, Mac'ler ve PC'ler için web tarayıcılarında ve işletim sistemlerinde birçok soruna neden olabilecek bir güvenlik açığı nedeniyle eleştiriliyor. Birçok güvenlik uzmanı, bu hatalar nedeniyle Flash Player'ın yüklenmesine karşı tavsiyede bulundu. Flash Player ayrıca yerel olarak çok fazla veri depolar ve ayrıca gizlilik ihlallerine ilişkin raporlar da vardır. Veriler yerel cihazda depolandığından, web siteleri bilgileri kullanmak için verileri alabilir. Yerel veri depolama tamamen devre dışı bırakılabilse de, çoğu kullanıcı bu küçük ayrıntılara dikkat etmez ve bunu gözden kaçırarak siber güvenlikte bir gecikmeye neden olabilir.

Apple cihazlarında şirket liderleri, Mac'lerin çökmesinin ana nedeninin Flash olduğunu söyleyerek Flash formatını eleştirdi. Adobe Flash Player, Mac'lerde Firefox, Chrome ve Opera'da hala kullanılabilir. Mac'te Adobe Flash Player çok fazla CPU kaynağı kullanır ve bu da sistemin çökmesine veya yavaşlamasına neden olur. iOS aygıtları, Safari'de bir eklenti olarak indirilebilmesine rağmen Adobe Flash Player ile zaten uyumlu değildir. Programın bazı alternatifleri VLC Media Player, HTML5, Shockwave Player , Microsoft Silverlight ve daha fazlasıdır.

Adobe Flash Player, Mac'te iyi çalışır mı?

Tek kelimelik cevap - Hayır. Değil. Flash Player, Apple'ın genellikle programın güncel olmayan sürümünü engellediği bir dizi güvenlik açığına sahiptir. Flash Player önceden yüklenmiş olsa bile, Mac güncellemeleri eski yazılımı algılayıp engellediği için çalışmayı durdurabilir. Eski sürümün çalışmasına izin vermek, kötü amaçlı yazılımların Apple sistemlerine girmesine neden olabilir ve şirket potansiyel sorunla hızlı bir şekilde mücadele eder.

Safari'de flash eklentisi mevcuttur, ancak Apple, Adobe Flash Player'ın tüm desteğini kaldırmıştır. Tarayıcının güncellenmiş sürümünde de Flash biçimini desteklemeyecektir. Ancak, çoğu web sitesi zaten formattan uzaklaştığından, bu kullanıcılar için bir fark yaratmayacaktır. iOS aygıtları zaten Flash biçimini desteklemediğinden, bu yalnızca bu politikanın bir uzantısıdır. Genel olarak, Mac için Flash Player kullanmak iyi bir fikir değildir ve bu eklenti seçeneği yakında Safari'den kaldırılacaktır.

Mac için Adobe Flash Player ile ilgili nihai karar nedir?

Adobe Flash Player, SWF oynatan ve çoğu tarayıcıda yerleşik olarak bulunan bir multimedya oynatıcıdır. Mac için Flash Player, Firefox, Chrome ve Opera ile uyumludur. Program düşük ağ bant genişliği alırken ve flash animasyonlu web siteleri Mac cihazlarda daha hızlı yüklenirken, program çok fazla CPU kaynağı kaplıyor. Bu da sistemin çökmesine veya yavaşlamasına neden olur. Ayrıca, Flash Player'da gizlilik ihlallerine açık hale getiren bir dizi güvenlik sorunu olmuştur. Genel olarak, en iyi indirme seçeneği olmayabilir.

AVANTAJLAR

 • Düşük bant genişliği kullanımı
 • Çoğu tarayıcıda önceden yüklenmiş
 • Bir dizi formatı destekler

DEZAVANTAJLAR

 • Güvenlik sorunları
 • Gizlilik ihlalleri
 • Mac işlemlerine müdahale eder

Önceki sürümler

Diğer platformlarda da bulunmaktadır

Program diğer dillerde mevcuttur


Adobe Flash Player Mac için

 • Ücretsiz
 • Türkçe dilinde
 • V 32.0.0.344
 • 3.3
 • (1606)
 • Güvenlik Durumu

Adobe Flash Player hakkında kullanıcı değerlendirmeleri

Eğer Adobe Flash Player denediniz mi? Düşüncelerinizi bırakın siz olun!


Reklam

Adobe Flash Player için alternatifler

 1. Adobe AIR

  32.0.0.116
  • 2.6
  • (43 oy)

  Masaüstünüzde zengin web uygulamaları oluşturun ve dağıtın

 2. Adobe Animate CC (Adobe Flash Professional)

  2015.1
  • 3.3
  • (122 oy)

  En popüler animasyon yazılımı

 3. Adobe Media Player

  1.6
  • 3.4
  • (12 oy)

  Mac'inizde çevrimiçi multimedyada gezinin

 4. Video DownloadHelper

  4.9.22
  • 3.1
  • (238 oy)

  Videoları doğrudan Firefox'ta indirin ve dönüştürün

Uygulamaları Keşfetme

Reklam

Bu yazılımın kullanımı ile ilgili kanunlar ülkeye göre değişebilir. Bu kanunların aksine olması halinde programın kullanımını teşvik etmiyor veya yasaklamıyoruz.